Żylaki – jak sobie pomóc?

Pacjenci z żylakami mogą wypróbować działanie rajstop i pończoch bezuciskowych. Obrzęki powinny się zmniejszyć po zastosowaniu preparatów z wyciągiem z kasztanowca lub z diosminą. Warto też sięgnąć po zimne okłady z kostek lodu lub naparu ziołowego, np. z nagietka.

Preparaty na żylaki

Osoby, które cierpią na żylaki mogą sięgnąć po preparaty zawierające diosminę, np. Diohespan lub te z wyciągiem z kasztanowca. Diosmina jest naturalnym bioflawonoidem, który można także otrzymać syntetycznie. Zwiększa przepływ limfy, co niweluje uczucie ciężkości nóg, ich zmęczenie, a także zmniejsza obrzęki. Dodatkowo usuwa nocne skurcze i świąd. Poprawia też przepuszczalność ścian naczyń krwionośnych, co wpływa na lepsze krążenie. Diosmina ma działanie przeciwzapalne oraz zwiększa elastyczność naczyń. Może być stosowana nie tylko przy żylakach kończyn dolnych, ale także hemoroidach. Substancja ta hamuje produkcję histaminy, która sprzyja powstawaniu obrzęków poprzez rozszerzenie żył. Natomiast wyciąg z kasztanowca zawiera escynę – składnik, który działa przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie. Chroni i wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, a także zmniejsza lepkość krwi. Ta ostatnia właściwość sprawia, że krew z większą łatwością przepływa przez ściany naczyń.

Higiena pracy

Bardzo istotne jest zadbanie o higienę pracy. Osoby mające żylaki i przebywające przez większość dnia w pozycji siedzącej, nie powinny zakładać nogi na nogę. Zmniejsza to bowiem przepuszczalność naczyń i tamuje krew. Warto sięgnąć po opaski lub rajstopy uciskowe, które poprawiają przepływ krwi. Należy natomiast unikać skarpet, które mają mocne ściągacze. Dobrze jest robić przerwy w siedzeniu lub staniu i “dreptać” w miejscu. Równie skutecznym ćwiczeniem jest wspinanie się na palce. Jeśli to możliwe, można ustawić sobie podwyższenie, na którym co kilkanaście minut ustawia się nogę. Te sposoby pozwolą poprawić ukrwienie i dodatkowo pozbyć się bólu stawów.

Zimne okłady i kąpiele

Zimne okłady z kostek lodu bądź zmoczonego w zimnej wodzie ręcznika to wspaniały pomysł na pozbycie się bólu i ociężałości nóg związanego z żylakami. Warto także wypróbować napary z kory lub kwiatu kasztanowca, nagietka bądź kory dębu. Te zioła działają przeciwkrwotocznie, przeciwzapalnie i ściągająco. Bardzo ważne jest, że chłodne okłady uszczelniają naczynia krwionośne. Warto wiedzieć, że tego typu działania nie są przeznaczone dla osób z otwartymi ranami lub zmianami na skórze. Przed ich zastosowaniem należy skonsultować się z lekarzem w przypadku: nadciśnienia tętniczego, niewydolności serca, ciąży oraz niektórych chorób zapalnych pochwy.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Czym jest przewlekła biegunka? – objawy, leczenie, przyczyny

Przewlekła biegunka utrzymuje się tygodniami, a nawet miesiącami. Długotrwałe rozwolnienie może poważnie zagrażać zdrowiu, ponieważ powoduje ono niedobory elektrolitów, witamin,...

Zamknij