Wybity bark – co z tym zrobić?

Kontuzje są nieuchronną częścią naszego życia. Przytrafiają się każdemu, bez względu na czas, miejsce zamieszkania, płeć czy zarzekanie się, że ktoś jest fajtłapą. Najczęściej pomagają w takich przypadkach zwyczajne kroki podjęte w ramach udzielania pierwszej pomocy, ale gdy jest inaczej, warto zasięgnąć opinii lekarza.

Wybity bark – co to?

Wybity bark jest popularnym określeniem używanym potocznie na zwichnięcie stawu ramiennego. Dzieje się tak między innymi, kiedy padamy na wyprostowaną, odwiedzioną od tułowia rękę, prostą w łokciu, albo niekiedy wystarczy samo mocniejsze uderzenie w bark. Najczęściej do takich wypadków dochodzi, kiedy są zaśnieżone i skute lodem chodniki, wówczas wybity bark u pacjentów jest zmorą na oddziałach ratunkowych. Często na podobną dolegliwość uskarżają się osoby zawodowo grające w siatkówkę lub inne gry zespołowe. W związku z budową anatomiczną, staw ten jest szczególnie narażony na przeróżne uszkodzenia.

Po czym poznać wybity bark?

Jak każda kontuzja wybity bark daje pewne specyficzne objawy, po których można ustalić, co się stało. Należą do nich:

  • Ból
  • Obrzęk
  • Opuchlizna
  • Ograniczenie ruchomości w stawie

Na początku zawsze pojawi się ból, który sygnalizuje, że coś niedobrego dzieje się w naszym organizmie. Czasami będzie towarzyszył mu krwiak, czyli wewnętrzne wynaczynienie małych naczyń krwionośnych. Ból będzie się nasilał szczególnie podczas próby poruszenia kontuzjowaną ręką. Aby ograniczyć dolegliwości bólowe, najlepiej trzymać rękę blisko ciała.

Jak leczyć wybity bark?

Nie jest to schorzenie groźne dla życia. Przeważnie kończy się to na nastawieniu barku u specjalisty, założenia specjalistycznego opatrunku Desaulta, a w późniejszym okresie, na rehabilitacji, aby przywrócić pełną sprawność ruchową w uszkodzonym stawie.

Możliwe komplikacje

W obrębie stawu ramiennego przebiegają nerw pachowy i mięśniowo-skórny, które mogą ulec uszkodzeniu w wyniku przemieszczenia się struktur kostnych. Ponadto może dojść do naderwania tak zwanego stożka rotatorów, czyli mięśni, które utrzymują głowę kości w stawie, a zaliczamy do nich mięsień nadgrzebieniowy, podgrzebieniowy, podłopatkowy i obły mniejszy. Odbije się to upośledzeniem ruchów w stawie ramiennym.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Pomoc u traumatologa

Układ szkieletowy, układ więzadłowy oraz układ mięśniowy tworzą razem układ ruchu, który jest odpowiedzialny w organizmie człowieka za utrzymanie postawy...

Zamknij