Ulatnianie się czadu – jak rozpoznać?

Ulatniający się czad, nazywany także tlenkiem węgla, jest przyczyną rosnącej liczby zgonów. Szczególnie w okresie zimowym zagrożenie zaczadzeniem staje się coraz poważniejsze.

Z powodu zatrucia czadem co roku traci życie kilkadziesiąt osób. Głównymi powodami podnoszącego się stężenia tego trującego gazu są między innymi nieszczelne lub nieprawidłowo wykonana instalacja grzewcza czy niedostateczny dopływ świeżego powietrza. Tlenek węgla jest gazem bezwonnym i bezbarwnym. Powstaje w wyniku niepełnego spalania paliw zawierających w swoim składzie węgiel, a więc drewna, węgla, gazu czy benzyny. Charakterystyka tlenku węgla sprawia, że najskuteczniejszym mechanizmem ochronnym przed zatruciem jest zainstalowany, w najczęściej uczęszczanych pomieszczeniach, czujnik czadu.

Jak rozpoznać zwiększone stężenie czadu w powietrzu?

Tlenek węgla jest silnie trujący. Nie posiada także zapachu ani barwy. Najskuteczniejszym sposobem na wykrycie przekraczającego dopuszczalne normy stężenia czadu w powietrzu jest zainstalowanie czujnika. Wiele tego typu urządzeń może działać samodzielnie, część jednak w prosty sposób można zainstalować w istniejącej instalacji alarmowej lub monitorującej. Obecność gazu w powietrzu można także rozpoznać po kilku charakterystycznych objawach, takich jak: senność, ból głowy i zaburzenia zmysłu równowagi. W późniejszych fazach podtrucia i zatrucia może występować także utrata przytomności.

Jak zmniejszyć ryzyko zatrucia czadem?

Ryzyka zatrucia czadem nie powinno się bagatelizować. Warto przemyśleć zainstalowanie nowoczesnego piecyka wyposażonego w czujnik podniesionego stężenia tlenku węgla lub samodzielnego czujnika tego typu. Ponadto nie powinno się dogrzewać mieszkania wykorzystując urządzenia do tego nie przeznaczone, takie jak kuchenki gazowe. Ważne jest także dbanie o odpowiednią wentylację newralgicznych miejsc, w tym także systemów odprowadzania spalin z pieców i otworów wentylacyjnych.

Jak zareagować po wykryciu czadu w powietrzu?

Bezpośrednio po wywołaniu alarmu przez czujnik lub zaobserwowaniu u siebie pierwszych objawów podtrucia czadem należy przewietrzyć mieszkanie i je opuścić. Jeżeli wykorzystuje się piecyk gazowy – powinno się go wyłączyć. Jeżeli objawy zatrucia nie ustąpią po wyjściu z mieszkania, należy bezzwłocznie powiadomić pogotowie ratunkowe korzystając z numerów 999 lub 112, a także pogotowie gazowe pod numerem 992.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Kiedy należy pójść do hematologa?

Hematologia, jak wiele innych słów pochodzenia greckiego opisująca gałęzie medycyny, nazywa dziedzinę kliniczną, która opracowuje schorzenia krwi i układu krwiotwórczego....

Zamknij