Soczewki progresywne – rodzaje

Soczewki progresywne to wyrób medyczny, który służy do korekcji starczowzroczności. Wada wzroku pojawia się wraz z wiekiem i jedną z wygodnych i skutecznych metod jej leczenia są szkła kontaktowe, które dostępne są w wersji do jednorazowego użytku (soczewki jednodniowe) oraz do wielokrotnego użytku (soczewki miesięczne).

 

Czym są soczewki kontaktowe?

 

Szkła kontaktowe, które można kupić za pośrednictwem strony internetowej: http://ultraflex.pl/, to soczewki wykonane miękkiego hydrożelowego lub silikonowo-hydrożelowego materiału o dużej przepuszczalności tlenu. Delikatna konstrukcja medycznego wyrobu sprawia, że odpowiednio dobrana soczewka jest niewyczuwalna w oku i szybko dostosowuje się do jego kształtu. Istnieje kilka rodzajów szkieł kontaktowych.

 

Soczewki progresywne – co leczą?

 

Soczewki progresywne służą korekcji starczowzroczności (prezbiopii), czyli wady wzroku, która naturalnie występuje w wyniku starzenia się organizmu. Polega ona na pogarszaniu się ostrości widzenia obiektów z bliskich odległości, w wyniku stopniowego zmniejszania się elastyczności mięśni oka postępującego wraz z wiekiem. Osoby ze starczowzrocznością, czyli zwykle około 40. roku życia, w charakterystyczny sposób odsuwają od siebie przedmioty, np. telefon, aby móc odczytać widniejącą na nim wiadomość. Soczewki progresywne to jedna ze skutecznych i wygodnych metod korygowania wady wzroku.

 

Progresywne soczewki jednodniowe

 

Soczewki progresywne jednodniowe to wyrób medyczny przeznaczony do jednorazowego użytku. Oznacza to, że przed pójściem spać szkła kontaktowe należy wyjąć z oczu i wyrzucić do kosza, po to, aby rano założyć nową parę. Soczewki jednodniowe są wygodne w użytkowaniu i nie wymagają codziennej pielęgnacji jak np. soczewki miesięczne czy dwutygodniowe. Nie można jednak zapominać o podstawowych zasadach higieny w czasie ich stosowania. Zakładanie i zdejmowanie soczewek kontaktowych powinno być poprzedzone dokładnym umyciem i osuszeniem rąk. Brak higieny może spowodować dostanie się na materiał soczewki zanieczyszczeń i drobnoustrojów, które nie tylko mogą uszkodzić soczewkę, ale i doprowadzić do podrażnień oczu.

 

Progresywne soczewki miesięczne

 

Progresywne soczewki miesięczne to jedna para soczewek, którą używa się przez 30 dni. Szkła kontaktowe wymagają codziennego płukania specjalnym płynem, który oczyszcza je z osadów białkowych i innych zanieczyszczeń, które mogły dostać się na ich powierzchnię w ciągu dnia. Przed pójściem spać soczewki korekcyjne należy zdjąć z oczu, umyć i przełożyć do pojemnika wypełnionego płynem pielęgnacyjnym, w taki sposób, aby soczewka była w nim całkowicie zanurzona.

Więcej informacji na powyższy temat, znajdziesz na stronie: http://cofithula.pl/najczestsze-wady-wzroku-u-osob-starszych/.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Czemu odbija nam się po jedzeniu?

Odbijanie jest odruchem, który pozwala nam na pozbycie się z żołądka powietrza, które wcześniej się tam znalazło. Jest to zjawisko...

Zamknij