Skórne objawy ospy

Ospa wietrzna jest jedną z bardziej znanych chorób towarzyszących wiekowi dziecięcemu. Początkowe objawy tej przypadłości, to gorączka (średnio 37 – 40 stopni Celsjusza), bóle głowy oraz  kiepskie samopoczucie. Po objawach wstępnych skóra dziecka ospa zaczyna się zmieniać.

Ewolucja zmian skórnych

Wykwity skórne, które towarzyszą ospie ulegają przekształceniom w czasie trwania choroby. Na skórze dziecka ospa pojawiają się początkowo małe czerwone plamki, które z czasem zaczynają przypominać grudki. Z grudek powstają  mętniejące pęcherzyki zawierające przejrzysty płyn. Na kolejnym etapie, choroby pęcherzyk zmienia się w krostę, z której po zaschnięciu powstaje strupek. Strup powstały wskutek ospy samoczynnie odrywa się od ciała po upływie kilku dni.

Cała ewolucja wykwitów skórnych zajmuje zwykle około tygodnia. Skóra dziecka ospa  jest narażona na dokuczliwy świąd. Partie ciała najczęściej zajmowane przez wysypkę ospy, to tułów, twarz, głowa i kończyny. Wykwity rzadko umiejscawiają się na dłoniach i stopach. Nie zbyt często odnotowywane są też przypadki zmian błony śluzowej jamy ustnej, zwłaszcza podniebienia twardego i policzków.

Tak zwany obraz gwieździstego nieba, to określenie, które utarło się w związku z rzutami wykwitów ospy. Skóra dziecka ospa cechuje się tym, że znajdują się na niej jednocześnie, zmiany skórne charakterystyczne dla różnych  etapów choroby.

Powikłania

Powikłaniem choroby może być zliszajowacenie, któremu towarzyszą małe blizny. Ospa charakteryzuje się zazwyczaj łagodnym przebiegiem. Dzieci znoszą ją zdecydowanie lepiej niż dorośli. Osoby, które borykają się z upośledzeniem odporności muszą liczyć się z tym, że taka choroba grozi nawet śmiercią. Najcięższe przypadki doprowadzają do zapalenia płuc, zapalania ucha środkowego czy zapalenia mózgu.

Pielęgnacja skóry chorego na ospę

Pielęgnując skórę,  na której pojawiła się wysypka należy pamiętać o leczeniu miejscowym. Uporczywy świąd zdecydowanie pogarsza nastrój i przeszkadza w codziennym życiu. Leki znieczulające oraz przeciwświądowe, to norma, zwłaszcza w przypadku dzieci, które są mniej cierpliwe.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Bolesna kamica żółciowa

Jedną z najczęściej występujących chorób układu pokarmowego jest kamica żółciowa. Choroba objawia się tzw. kolką żółciową, tępym, ostrym skurczem, który...

Zamknij