Rwa kulszowa jest konsekwencją powstania zwyrodnień kręgosłupa

Pojawiający się bez konkretnej przyczyny ból, który ciągnie się od stopy aż po lędźwiowy odcinek kręgosłupa, potrafi unieruchomić każdego. Korzonki, bo tak potocznie nazywa się to schorzenie, mogą nas „chwycić” w trakcie intensywnej pracy fizycznej, np. nieprawidłowej postawy przy podnoszeniu ciężkich przedmiotów, albo po jej wykonaniu, np. przekopaniu ogródka szpadlem.

Leczenie rwy kulszowej i zapobieganie jej atakom

Fachowo schorzenie nazywa się rwą kulszową, gdyż jego cechą charakterystyczną jest promieniujący wzdłuż nerwu kulszowego ból – największego ludzkiego nerwu (0,5 cm grubości i 1,5 cm szerokości). Pojawia się on w wyniku zwyrodnienia dolnego odcinka kręgosłupa, np. dyskopatii kręgów L5-S1, które powoduje ucisk na tenże nerw.

Choć problem objawia się bólem w obrębie nerwu kulszowego, który ciągnie się od splotu krzyżowego po stopę, to w większości przypadków powstaje on w efekcie uszkodzenia korzenia nerwowego. Defekt korzenia może nastąpić np. w konsekwencji wypadnięcia krążka międzykręgowego, wytworzenia się narośli kostnych. Innymi przyczynami zwyrodnienia korzenia są: stan zapalny, nowotwór, cukrzyca, niektóre choroby zakaźne.

Mechanizm powstawania zwyrodnień prowadzących do wystąpienia objawów rwy kulszowej jest bardzo złożony. Ma on przyczyny obiektywne i subiektywne. Do tych pierwszych zalicza się upływ czasu, który zmniejsza uwodnienie jądra miażdżystego.

Niewłaściwy ruch, nadmierne obciążenie kręgosłupa to już przyczyna subiektywna. Rodzi ona ryzyko wypadnięcia krążka międzykręgowego. To sprawia, że powierzchnie stawowe nadmiernie się naprężają. Wskutek tego dochodzi do ich przerostu, czyli patologii określanych mianem zwyrodnień.

Atak rwy kulszowej

Co należy robić w razie wystąpienia ataku rwy kulszowej? Pierwsza pomoc polega na podaniu silnych leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych i zmniejszających napięcie mięśni. Należy przybrać pozycję przynoszącą ulgę, w której odciążymy uciskany korzeń. Niektórym pomoże położenie się, u innych ból przejdzie, gdy będą stać. Należy ograniczyć wysiłek fizyczny, najlepiej już na zawsze, nie podnosić ciężkich przedmiotów. Trzeba też szybko zgłosić się do lekarza (zwykle leki rozkurczowe wydaje się na receptę).

Jeden atak rwy kulszowej zwiastuje ryzyko wystąpienia kolejnych. Można je zminimalizować, wykonując ćwiczenia wzmacniające i rozciągające plecy, zwłaszcza lędźwie. Można zażywać substancje z grupy NLPZ, ale tylko okazjonalnie – w trakcie zaostrzeń stanu chorobowego.

 

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Medycyna estetyczna receptą na upływający czas

Upływ czasu, lenistwo, choroby, wpływ środowiska, prowadzony tryb życia – to wszystko rzutuje na naszą sylwetkę. Kult młodości i piękności...

Zamknij