Pierwsza wizyta u ginekologa powinna się odbyć w wieku 15-16 lat

Dla własnego dobra kobieta nie powinna zwlekać z odwiedzeniem specjalisty od profilaktyki i leczenia chorób żeńskiego układu płciowego. W pierwszej wizycie powinna uczestniczyć mama albo inna zaufana osoba. To pozwoli zmniejszyć stres wynikającego z krępującej sytuacji.

Edukacja i profilaktyka zdrowotna

Kiedy po raz pierwszy należy pójść do ginekologa? Takie pytanie zadaje sobie wiele kobiet i nastolatek. Według lekarzy optymalny wiek to 15-16 lat przy założeniu, że wcześniej dziewczyna nie zaobserwowała u siebie niepokojących objawów typu: silne bóle brzucha, nieregularne krwawienie, obfite miesiączkowanie.

Z pierwszą wizytą nie warto zwlekać do czasu rozpoczęcia starań o potomstwo. Takie podejście może narazić kobietę na poważne kłopoty, a nawet śmiertelną chorobę. Podczas pierwszej wizyty lekarz wykonuje USG celem ustalenia, czy na jajnikach nie powstał guz.

Nie przejmujmy się opiniami i złośliwymi komentarzami otoczenia. Zdrowie jest najważniejsze i należy o nie dbać. W przypadku dzieci ten obowiązek spoczywa na rodzicach. To właśnie oni albo inni opiekunowie prawni powinni towarzyszyć małoletniej córce w konsultacji ginekologicznej. Taki jest wymóg prawny.

Czemu to tak istotne?

Zaprowadzenie 15-letniej dziewczyny do ginekologa jest wyrazem troski o nią, a nie oznaką rozwiązłości czy namawianiem jej do rozpoczęcia współżycia. Zresztą to ostatnie stanowi przesłankę za odwiedzeniem specjalisty, który poda szczepionkę przeciw wywołującemu raka szyjki macicy wirusowi HPV. Nowotwór ten codziennie uśmierca pięć kobiet, dlatego taki zabieg uodporniający ma niebagatelne znaczenie. Niektóre miasta i samorządy w ramach profilaktyki finansują tę szczepionkę swoim mieszkankom. Taki preparat uodporniający najlepiej podać dziewczynie, zanim zacznie ona uprawiać seks. Wtedy nie ma potrzeby wykonywania badania cytologicznego. W przeciwnym razie należy poczekać na jego wynik.

Pierwsza wizyta u ginekologa w wieku 15 lat stanowi również przejaw edukacji seksualnej i zdrowotnej młodej osoby. Dzięki temu uświadomimy ją, czym wiąże się podjęcie obcowania płciowego, jakie to rodzi konsekwencje, jakich postaw wymaga. Przy okazji możemy jej opowiedzieć – albo poprosić o to lekarza – o antykoncepcji, świadomym uprawianiu seksu.

Takie podejście jest bardzo rozsądne, ponieważ pozwoli uniknąć przykrych konsekwencji dla dziewczyny i jej bliskich. Rozwiejemy tym samym wiele wątpliwości młodej osoby i damy odpowiedź na nurtujące ją pytania dotyczące seksualności.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak w praktyce wygląda zdrowe odżywanie?

To, co jemy, wpływa na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Mimowolnie własne nawyki żywieniowe przekazujemy także naszym dzieciom, które nas...

Zamknij