Na czym polega badanie męskiego nasienia? Sposoby leczenia niepłodności męskiej

Diagnostyka męskiej niepłodności obejmuje przede wszystkim badanie nasienia, które pozwala na ocenę liczby plemników, ich jakości i aktywności. Koszt badania wynosi około 180 zł. Kliniki oferują często pacjentom specjalne zapewniające komfort pokoje do oddania próbki.

Rozpoznanie męskiego czynnika niepłodności opiera się w dużym stopniu na badaniu nasienia, które uważa się za odzwierciedlenie stanu zdrowia mężczyzny, a tym samym jego zdolności do poczęcia dziecka. Bez względu na wyniki badań, leczenie niepłodności jest nierozerwalnie powiązane z koniecznością prowadzenia zdrowego trybu życia. Dalsze postępowanie zależy od konkretnej przyczyny niepłodności.

Na czym polega badanie męskiego nasienia?

Badanie nasienia w klinikach leczenia niepłodności przeprowadza się zgodnie z opracowanymi przez Światową Organizację Zdrowia standardami. Badanie pozwala na ocenę liczby plemników, ich jakości,aktywności i budowy Stanowi podstawę w analizie ogólnych parametrów nasienia, jak objętość, lepkość, pH, czas upłynnienia, wygląd, ogólna liczba plemników w ejakulacie, odsetek żywych i ruchliwych plemników, liczba plemników na 1 ml nasienia, stopień aglutynacji (zgrupowania) plemników, morfologie.

Badanie nasienia w Warszawie można przeprowadzić w klinice leczenia niepłodności InviMed, gdzie zostały przygotowane specjalne pokoje stwarzające komfortowe warunki i intymną atmosferę. Ich celem jest eliminowanie dyskomfortu i stresu, który często pojawia się u mężczyzn w trakcie badania. Nasienie oddaje się bezpośrednio do sterylnego pojemnika. Istnieje też możliwość uzyskania nasienia podczas stosunku płciowego odbytego w prezerwatywie wykonanej z materiału nietoksycznego dla plemników. W szczególnych przypadkach próbkę można oddać w domu przy zachowaniu wysokiego poziomu higieny i dostarczyć do laboratorium maksymalnie do 30 minut od wytrysku. Próbkę przewozi się w sterylnym, szczelnym pojemniku, w temperaturze 37ᵒC, chroniąc przed światłem. Wyniki badania otrzymuje się zazwyczaj po 3-4 dniach roboczych. Koszt badania wynosi około 180 zł. Przed oddaniem nasienia do badania wskazana jest co najmniej 3-5-dniowe powstrzymanie się od wytrysku i spożywania alkoholu.

Leczenie niepłodności męskiej

Niepłodność u mężczyzn w wielu przypadkach można skutecznie leczyć. Terapię prowadzi zazwyczaj androlog, czyli specjalista z zakresu schorzeń męskiego układu rozrodczego, a niekiedy i urolog, czyli specjalista chorób układu moczowo-płciowego. Nierzadko proces ten wymaga wsparcia ze strony innych specjalistów.

Zmagającemu się z niepłodnością mężczyźnie zalecana się realizację zdrowego trybu życia, co obejmuje m.in. aktywność fizyczną, odpowiednio zbilansowaną dietę, rezygnację z używek i ograniczenie narażenia na szkodliwe czynniki. Dalsze kroki leczenia zależą od konkretnej przyczyny niepłodności i mogą obejmować m.in. poradnictwo genetyczne, terapię psychologiczną i/lub seksuologiczną, zabiegi chirurgiczne, antybiotykoterapię czy unormowanie stężenia hormonów. Przykładowo, gdy w nasieniu znajduje się niewiele plemników, które są dodatkowo mało ruchliwe lub mają problem w przedostaniu się przez śluz szyjkowy stosuje się inseminację domaciczną.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Co to jest petting?

Petting stanowi rodzaj różnego rodzaju pieszczot o charakterze seksualnym. [treść dla dorosłych]

Zamknij