Leczenie zespołu suchego oka

Uczucie, że mamy piasek pod powieką to najczęściej zespół suchych oczu. Takie schorzenie najczęściej dotykało starszych ludzi, jednak od momentu kiedy młodzież spędza większość czasu przy komputerze, staje się to chorobą cywilizacyjną. Zespół suchego oka to niedogodność związana z wysuszeniem gałki ocznej, polegająca na uczuciu wysuszenia i łzawienia oraz zaczerwienienia. Wszystkie te objawy te mogą nasilać się przy braku prawidłowej korekcji okularowej, a także przy dłuższym czytaniu i podczas pracy przy monitorze komputerowym z powodu rzadszego mrugania.

Łzy mogą się przydać

Ważne jest, żeby zadbać o wytworzony film łzowy. Oko może być niedostatecznie zwilżane, ochronna warstewka płynu może zbyt szybko parować albo nie przylegać dość długo do rogówki. Prowadzi to do wystąpienia objawów znanych jako zespół suchego oka. Konieczne jest wówczas leczenie zarówno lekami jak i np. masażami.

Aby zlikwidować uczucie piasku pod powiekami, konieczne jest przede wszystkim wykonywanie czynności higienicznych, stosowanie lekarstw i kropli przepisanych przez okulistę i stosowanie masaży, ruchów gałki ocznej, która w sterylnych warunkach znowu zaczyna produkować łzy. Uczucie piasku pod powiekami jest dość często porównywane w tym schorzeniu, ponieważ suche oko nie produkuje łez, przez co odczuwamy duży dyskomfort. Film łzowy wówczas nie jest odpowiednio duży, aby człowiek normalnie mógł widzieć i funkcjonować.

Sztuczne łzy w leczeniu choroby

Można stosować sztuczne łzy. Częstość stosowania sztucznej łzy zależy od stopnia zaawansowania choroby. Niekiedy oko należy zwilżać nawet co godzinę, praktycznie do końca życia. W zaawansowanych fazach choroby wprowadza się maleńkie zatyczki do kanalików odprowadzających łzy albo nawet zamyka się je na stałe operacyjnie przy użyciu lasera.

Chorzy często sami leczą się bezskutecznie kroplami antybiotykowymi i steroidowymi, a także kroplami przeciwalergicznymi oraz preparatami zawierającymi składniki znieczulające i obkurczające naczynia. Wszystko to może zmniejszyć objawy suchego oka.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak być zdrowym

Zdrowie to stan bardzo pożądany. Z definicji WHO wynika, że wiąże się ona nie tylko z brakiem chorób, dolegliwości i...

Zamknij