Kinesiotaping – dlaczego warto wypróbować to rozwiązane w przypadku urazów?

Kinesiotaping, czyli plastrowanie dynamiczne, zakłada używanie tejpów, które są naklejane na skórę. Pozwala to zmniejszyć dolegliwości bólowe po urazach, m.in. poprzez usprawnienie przepływu krwi i limfy. Tejpy przyspieszają regenerację tkanek i wpływają na zwiększenie siły mięśniowej.

Czym jest kinesiotaping?

Kinesiotaping to metoda terapeutyczna polegająca na naklejaniu na skórę plastrów dynamicznych zwanych też tejpami lub taśmami kinezjologicznymi. Ich działanie sprawia, że przestrzeń pomiędzy skórą właściwą a powięzią (błoną otaczającą m.in. mięśnie i ścięgna), powiększa się. Pobudza to receptory czucia głębokiego i pozwala zwalczyć ból.

Przyspieszenie regeneracji

Za sprawą większej ilości miejsca, mięśnie głębokie rozluźniają się, a przepływ krwi i limfy zostaje usprawniony. Skutkiem tego jest szybsza regeneracja uszkodzonych tkanek, ponieważ są do nich dostarczane składniki odżywcze, a szkodliwe produkty przemiany materii – usuwane. Tak naprawdę leczy nie naklejona na skórę taśma, lecz dochodzi do samoleczenia siłami organizmu. Tejp umożliwia rozpoczęcie tego procesu m.in. u osób po stłuczeniach oraz innych urazach połączonych z obrzękiem.

Opuchlizna, krwiaki i uśmierzanie bólu

Plastrowanie dynamiczne zapewnia szybsze gojenie się urazów przebiegających z krwiakami bądź opuchlizną. Zmniejsza także ból, który często towarzyszy stanom zapalnym. Tejpowanie odciąża bierny układ ruchowy, więc może być zastosowane w przypadku wybić w obrębie stawów bądź też złamań kości. Odciążenie mięśni i kości wraz z rozluźnieniem aparatu ruchowego zdecydowanie zmniejsza dolegliwości pojawiające się po urazach. Co ciekawe, stymulacja nerwów poprzez naklejanie taśm kinezjologicznych na skórę zmniejsza ich pobudliwość, a co za tym idzie – ból. Jest to sprawdzony i skuteczny sposób np. w zespole bolesnego barku.

Zwiększenie siły mięśniowej i mobilności

Aplikacja taśm kinezjologicznych pozwala też na wzmocnienie mięśni oraz zwiększenie ich aktywności np. w obrębie obręczy barkowej. Jednocześnie zapewniają one większą mobilność. Dzieje się to w przypadku zastosowania taśm dynamicznych z minimalnym napięciem.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Żylaki – jak sobie pomóc?

Pacjenci z żylakami mogą wypróbować działanie rajstop i pończoch bezuciskowych. Obrzęki powinny się zmniejszyć po zastosowaniu preparatów z wyciągiem z...

Zamknij