Kiedy stosuje się transfuzję krwi?

Ulegając wypadkowi możemy doświadczyć wielu uszkodzeń ciała. Czasami są to niewielkie stłuczenia lub złamania, niekiedy jednak może dojść do poważnych skutków. Jednym z zabiegów, ratujących życie jest transfuzja krwi. W jakich przypadkach się jej dokonuje?

Na czym polega transfuzja krwi?

Transfuzja to nic innego, jak przetoczenie krwi osobie, która np. uległa poważnemu wypadkowi i straciła znaczną ilość własnej krwi. Aby móc wykonać ten zabieg, potrzeba zgody pacjenta. Możemy wyróżnić transfuzję krwi pełnej oraz przetaczanie krwinek, których zostały stwierdzone niedobory w organizmie. Czasami dochodzi do transfuzji preparatów krwiopodobnych.

Przetaczanie poszczególnych krwinek

Możemy przetoczyć krwinki białe, do którego dochodzi w przypadku niedoboru granulocytów, czyli krwinek białych, zawierających ziarnistości. Transfuzję krwinek białych, przeprowadzamy także w przypadku występowania zespołu leukopeniczno-zakażeniowego. Do transfuzji koncentratu krwinek płytkowych dochodzi, gdy mamy do czynienia z małopłytkowością , czyli niedoborem płytek krwi lub wtedy, gdy nie działają one w organizmie prawidłowo. Transfuzji krwinek czerwonych dokonuje się w przypadku leczenia anemii, ponieważ organizm chorego nie jest w stanie wyprodukować ich tyle, aby przenosić tlen, który jak wiadomo, jest niezbędny do funkcjonowania. Często do transfuzji krwinek czerwonych dochodzi w momencie, kiedy pacjent leczy się za pomocą chemioterapii. Organizm jest zmęczony chorobą i często nie jest w stanie wyprodukować aż tylu czerwonych krwinek.

Transfuzja pełnej krwi

Takiej transfuzji dokonuje się, gdy dochodzi do masowego krwotoku organizmu, przy przetoczeniach wymiennych, przy dializie i krążeniu pozaustrojowym, podczas zabiegów chirurgicznych. Przetaczanie pełnej krwi raczej jest rzadkością, gdyż może mieć także negatywne następstwa.

Kiedy stosujemy preparaty osoczowe?

Koncentraty czynników krzepnięcia stosujemy u chorych ze skazą krwotoczną, zazwyczaj w przypadku chorób: hemofilii choroby von Willebranda. Immunoglobiny przetaczamy w profilaktyce konfliktu serologicznego między matką a dzieckiem, aby nie doszło do wad wrodzonych oraz wystąpienia kilku chorób zakaźnych.

Do transfuzji krwi dochodzi w wielu różnych przypadkach, głównie podczas występowania niedoborów krwi lub chorób. Często trzeba przetoczyć krew ofiarom groźnych wypadków, niekiedy zdarza się, że dochodzi do transfuzji pełnej krwi.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Kinesiotaping – dlaczego warto wypróbować to rozwiązane w przypadku urazów?

Kinesiotaping, czyli plastrowanie dynamiczne, zakłada używanie tejpów, które są naklejane na skórę. Pozwala to zmniejszyć dolegliwości bólowe po urazach, m.in....

Zamknij