Jak wygląda leczenie alergii?

Gdy nastaje wiosna i przyroda budzi się do życia, niektórym wcale nie jest do śmiechu. Zaczynają wtedy kichać, mają problemy z oddychaniem, oczy zachodzą im łzami praktycznie cały czas. Nie mogą normalnie funkcjonować. Tak właśnie objawia się alergia – jeden z najpoważniejszych problemów medycznych naszych czasów.

Trzy podstawowe metody walki z alergią

Wyróżnia się wiele alergii. Główne ich rodzaje to: alergie pokarmowe, wziewne, iniekcyjne, kontaktowe. Wyróżnia się też kilkadziesiąt tysięcy czynników uczulających, czyli alergenów. Dzisiaj uczulać może niemal wszystko, dlatego wiele osób na pewnym etapie walki z tą patologią się poddaje. Niepotrzebnie! Współczesna medycyna dysponuje bardzo skutecznymi środkami znacznie łagodzącymi objawy uczulenia.

Leczenie alergii zależy od jej rodzaju. Metodę dobiera lekarz. Do podstawowych sposobów walki z uczuleniem zalicza się: unikanie kontaktu z alergenem, immunoterapia, zażywanie leków.

Ich skuteczność jest różna i nie do końca zależy od pacjenta. Przykładowo nie może on całkowicie odseparować się od wpływu antygenu, czyli czynnika uczulającego. Łatwiej mają osoby cierpiące na alergie pokarmowe. Mogą one przestać spożywać uczulający produkt, zastąpić go innym. Wymaga to pewnego wysiłku, także finansowego, ale jest jak najbardziej wykonalne. Potrzebna jest silna wola.

Gorzej sprawa przedstawia się z unikaniem pyłków kwiatów, kurzu. Ten ostatni powstaje w danym miejscu praktycznie zaraz po usunięciu pyłu będącego mieszaniną piasku, cząsteczek różnych ciał i brudu. By uniknąć kontaktu naszego układu oddechowego z tymi czynnikami, musielibyśmy nieustannie chodzić w maskach tlenowych.

 

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jakie są zagrożenia grypy?

Co roku atakuje w okolicach października, a odpuszcza dopiero w marcu, a czasami później. Nie sposób wynaleźć przeciw niej skutecznej...

Zamknij