Jak leczyć odpieluszkowe zapalenie skóry?

Zdrowie naszych dzieci jest dla nas najważniejszą kwestią. Codziennie staramy się dbać o potomstwo, by prawidłowo się rozwijało. Czasem jednak zdarza się tak, że mimo wielu starań maluszka dopadnie jakaś dolegliwość, choroba.

Preparaty ochronne bez wazeliny i tlenku cynku

Dobrym przykładem jest odpieluszkowe zapalenie skóry. Obserwuje się je przeważnie o niemowlaków, które skończyły szósty miesiąc życia. Objawia się zaczerwienieniem, rumieniem, zdartym naskórkiem. W miejscach uszkodzenia skóry pojawia się obrzęk. Jeśli w porę nie podejmiemy leczenia, z czasem na łuszczącej się skórze powstaną grudki, pęcherze, które mogą przerodzić się w nadżerki.

Skąd się bierze pieluszkowe zapalenie skóry? Nietrudno się domyślić, że winowajcą jest mocz, niekiedy kał. Zawierają one drażniące delikatną cerę bobasa substancje. Ich długotrwały kontakt ze skórą sprawia, że naturalne bariery ochronne znikają, co objawia się maceracjami.

To rodzi ryzyko zakażeń. Jak im zapobiec? Należy obserwować dziecko. Zapalenie wywołuje u maluchów ból, na które reagują one płaczem. Dziecko jest niespokojne, drażliwe. Zanim jednak dojdzie do uszkodzeń skóry, w newralgicznych miejscach na ciele, np. w fałdach skórnych, wykształcają się zaczerwienienia, rumienie.

Powinny one stanowić dla rodziców sygnał, żeby częściej zmieniali pieluchy albo przyjrzeli się ich składowi. Być może pociecha jest uczulona na jakiś ich składnik? Niekiedy przyczyna leży w zbyt małej absorpcji materiałów higienicznych albo ich konstrukcji (elementy nieprzepuszczające powietrza).

Odpieluszkowe zapalenie można leczyć preparatami, które zaleca się również w codziennej pielęgnacji skóry bobasa. Ważne, żeby nie zawierały one wazeliny, tlenku cynku. Ta pierwsza zatyka pieluchy, utrudnia odprowadzania moczu z powierzchni skóry. Ten drugi wysusza skórę.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Skórne objawy ospy

Ospa wietrzna jest jedną z bardziej znanych chorób towarzyszących wiekowi dziecięcemu. Początkowe objawy tej przypadłości, to gorączka (średnio 37 –...

Zamknij