Jak działa znieczulenie zewnątrzoponowe?

Żadna istota żyjąca nie przepada za bólem, oczywiście jeśli nie jest masochistą. Każdy człowiek ma indywidualną odporność i skalę bólu jaką może znieść. Niestety nie ma mamy możliwości ominięcia przykrych dolegliwości, ale podczas wielu sytuacji i zabiegów powodujących ekstremalny ból możemy, a nawet musimy sięgnąć po skuteczny sposób na jego zniwelowanie.

Znieczulenie zewnątrzoponowe – bezpieczna alternatywa dla znieczulenia ogólnego

Nie wszystkie zabiegi wymagają znieczulenia ogólnego, często niebezpiecznego dla pacjenta. W zależności od długości zabiegu i umiejscowienia wybrać możemy inny rodzaj uśmierzenia bólu, znieczulenie miejscowe. Jest nim znieczulenie zewnątrzoponowe, cieszące się popularnością w położnictwie, w którym stosowane jest podczas normalnego porodu oraz cesarskiego cięcia. Chętnie wykorzystywane jest także w chirurgii urazowej oraz ortopedii. Znieczulenie zewnątrzoponowe zazwyczaj skutecznie uśmierza ból i nie dewastuje układu żylnego pacjenta – przeciwdziała powstawaniu powikłań zatorowych i zakrzepowych.

Co i jak

Instrukcja założenia znieczulenie zewnątrzoponowego jest niemal identyczna jak przy innych znieczuleniach. Oczywiście wymaga obecności anestezjologa, umieszczenia cewnika i na ogół kroplówki. Rurkę najczęściej wprowadza się w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, przy czym ważne jest zachowanie nieruchomej pozycji ciała. Po wprowadzeniu znieczulenia pacjent odczekać musi około dwudziestu minut, aby zaczęło ono działać.Niekiedy wprowadzona dawka jest na tyle mała, że poszkodowany może swobodnie poruszać się poza łóżkiem, mówimy wtedy o nisko-dawkowym znieczuleniu zewnątrzoponowym.Podany lek znieczula nerwy w przestrzeni zewnątrzoponowej, dzięki czemu przerwane zostaje przewodnictwo bólu do mózgu! Znieczulenie zewnątrzoponowe działa zazwyczaj do około dwóch godzin. Jeśli zabieg przedłuża się, nie ma przeciwwskazań, aby podać kolejną dawkę. Pacjent jest przez cały czas przytomny i zachowuje pełną świadomość. Oczywiście zawsze wystąpić mogą komplikacje, ale są one dużo mniej groźne w skutkach niż przy znieczuleniu ogólnym, a samo miejsce wkłucia może być obolałe przez krótki okres.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Soczewki progresywne – rodzaje

Soczewki progresywne to wyrób medyczny, który służy do korekcji starczowzroczności. Wada wzroku pojawia się wraz z wiekiem i jedną z...

Zamknij