Jak być zdrowym

Zdrowie to stan bardzo pożądany. Z definicji WHO wynika, że wiąże się ona nie tylko z brakiem chorób, dolegliwości i kalectwa, ale również odczuwaniem wielowymiarowego dobrostanu umożliwiającego prowadzenie produktywnego życia społecznego i ekonomicznego. Jak cenny jest to stan, uświadamiamy sobie zazwyczaj wtedy, gdy go nam brakuje.

Trzy podstawowe reguły bycia zdrowym

Współczesne życie nie sprzyja byciu zdrowym. Nawet osoby, które o siebie dbają na co dzień, nie mają lekko. Nie dość, że muszą pokonać wiele przeciwności stojących na drodze do zdrowia, ponieść wiele wyrzeczeń, to jeszcze zmagać się z otoczeniem, które sprawy nie ułatwia. Hałasujący sąsiedzi, intensywny ruch pojazdów, wszechogarniający dym nikotynowy, smród z kominów gospodarstw domowych palących w piecach czym popadnie – trudno jest dzisiaj całkowicie unikać czynników pogarszających zdrowie.

Nie należy się jednak tym zrażać, tylko robić swoje. Politykę dbania o siebie najlepiej zacząć od filozofii małych kroków, małych zmian. Wtedy będzie nam łatwiej. Szokowa zmiana trybu życia wymaga dużej dawki samozaparcia, a małe zmiany łatwiej jest wcielić w życie i się ich trzymać.

Jak być zdrowym? Trzeba prawidłowo się odżywiać i regularnie uprawiać sport. Każda forma ruchu jest dobra. Najważniejsza zasada, jaka powinna nam przyświecać w wykonywaniu aktywności fizycznej, to systematyczność. Należy też wybierać formy ruchu adekwatne do naszych możliwości, czyli kondycji i stanu zdrowia.

Należy zadbać o kondycję psychiczną. W jaki sposób? Najogólniej rzecz biorąc, unikając stresów. To jednak nie koniec wskazówek dotyczących tego, jak być zdrowym.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak wygląda leczenie alergii?

Gdy nastaje wiosna i przyroda budzi się do życia, niektórym wcale nie jest do śmiechu. Zaczynają wtedy kichać, mają problemy...

Zamknij