Czym zajmuje się anestezjolog?

W związku z ogromnym zapotrzebowaniem ze strony pacjentów, a także niezliczoną ilością chorób, które trapią człowieka, powstała masa specjalizacji. Dzięki temu lekarz może nabyć więcej doświadczenia, a także bardziej wprawnego oka w pewnym wybranym przez siebie zakresie. Przyjęło się, że nazwy specjalizacji pochodzą od greckich terminów. Dzisiaj przyjrzymy się dokładniej jednej ze specjalności, która jest niezwykle istotna.

Człowiek orkiestra

W fachowych kręgach często żartuje się, że najbardziej rozchwytywaną osobą w szpitalu jest… lekarz anestezjolog. Z czego to wynika? Otóż pole działania tego człowieka jest niezwykle szerokie, a jego pomoc potrzebna w niemal każdej interwencji chirurgicznej i nie tylko. Lekarz anestezjolog to osoba posiadająca specjalizację w zakresie anestezjologii oraz intensywnej terapii. Może brzmi to trochę jak masło maślane, ale zaraz postaramy się dokładniej nakreślić ogrom pracy, jaką przypisana jest temu zawodowi.

Pierwsze spotkanie już w karetce

Lekarz anestezjolog, zwłaszcza w Polsce, bardzo często jest jednym z zespołu ratunkowego, który jedzie popularną „erką” (R) do chorego. ( karetka reanimacyjna, specjalistyczna). Dzieje się tak, gdyż ma on szczególne przygotowanie do prowadzenia rescuscytacji krążeniowo-oddechowej, czyli niezbędnego kroku w udzielaniu pierwszej pomocy u osoby, która nie oddycha i u której nie można wyczuć tętna.

Nieodłączny towarzysz na sali operacyjnej

To właśnie pod opieką anestezjologa zostaniemy znieczuleni, a także przygotowani do operacji. On też będzie prawdopodobnie pierwsza osobą, jaką zobaczymy po wybudzeniu z narkozy. Ponadto podczas trwania całego zabiegu operacyjnego będzie czuwał przy naszym stole, pilnując, aby wszystko przebiegało sprawnie, a w razie potrzeby będzie podawał niezbędne leki.

Kiedy ból jest nie do zniesienia

Lekarza anestezjologa spotkamy także na oddziałach intensywnej terapii oraz oddziałach ratunkowych. Będzie czuwał nad podawaniem określonych leków, aby nieprzyjemne dolegliwości jakie możemy odczuwać były sprowadzone do jak najniższego poziomu, na jaki pozwala obecny rozwój medycyny.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Ulatnianie się czadu – jak rozpoznać?

Ulatniający się czad, nazywany także tlenkiem węgla, jest przyczyną rosnącej liczby zgonów. Szczególnie w okresie zimowym zagrożenie zaczadzeniem staje się...

Zamknij