Czym charakteryzuje się chirurgia naczyniowa?

Chirurgia naczyniowa, a raczej świadomość jej przedmiotu znana już była w epoce starożytnego Egiptu. A przynajmniej tak mówią zabytki piśmiennictwa świata faraonów. Najprawdopodobniej pierwsze operacje z tej dziedziny nauk medycznych miały miejsce w odległych czasach starożytnej Grecji. Jako współczesna dziedzina medycyny zaczęła rozwijać się w XIX w. Pierwsze operacje polegały na rekonstrukcjach naczyń krwionośnych. W 1964 roku wykonano pierwszy zabieg metodą endowaskularną lecząc pacjentkę z powikłaniami miażdżycowymi.

Czym zajmuje się chirurg naczyniowy?

Najprościej mówiąc chirurg naczyniowy zajmuje się leczeniem zwężenia tętnic hamujących przepływ krwi w układzie krwionośnym. Niedrożność tętnic może bowiem spowodować niebezpieczne dla człowieka niedokrwienie narządów wewnętrznych. Chirurgia naczyniowa zajmuje się zatem leczeniem skutków miażdżycy, bo to ona przede wszystkim jest bezpośrednią przyczyną niedrożności naczyń tętniczych. Ponadto chirurg naczyniowy zajmuje się leczeniem pacjentów u których zdiagnozowano:

  • tętniaki
  • zakrzepicę żył
  • żylaki
  • zatory tętnicze
  • zapalenia naczyń

Na czym polegają operacje wewnątrznaczyniowe?

Zabieg techniką wewnątrznaczyniową polega na umieszczeniu w jednej z tętnic:udowej lub ramiennej, śluzy naczyniowej. Jej zadaniem jest uniemożliwienie wstecznego przepływu krwi. Następnie poprzez tętnicę wprowadza się prowadnice i cewniki, które powinny zlokalizować ten fragment naczynia krwionośnego, który odpowiada za schorzenie. Gdy lekarz nabiera pewności co do wskazanego fragmentu naczynia, przystępuje do jego naprawy. Cały zabieg przeprowadza się przy znieczuleniu miejscowym. Wprowadzony do chorej tętnicy cewnik zakończony jest balonikiem, który w newralgicznym miejscu rozpręża się i poszerza zwężone naczynie. Natomiast wprowadzone stenty umieszczane wewnątrz żyły powinny utrzymywać jej drożność.

Oprócz tej innowacyjnej w naszych czasach metody funkcjonuje cały czas metoda klasyczna naprawy zwężonych tętnic, którą wykonuje się operacyjnie przy całkowitym znieczuleniu pacjenta. O wyborze metody decyduje lekarz, a jego wybór zależy od stanu zaawansowania choroby oraz kondycji fizycznej pacjenta.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak działa znieczulenie zewnątrzoponowe?

Żadna istota żyjąca nie przepada za bólem, oczywiście jeśli nie jest masochistą. Każdy człowiek ma indywidualną odporność i skalę bólu...

Zamknij