Czemu odbija nam się po jedzeniu?

Odbijanie jest odruchem, który pozwala nam na pozbycie się z żołądka powietrza, które wcześniej się tam znalazło. Jest to zjawisko czysto fizjologiczne – nie powinno więc w normalnych warunkach wzbudzać jakiegokolwiek niepokoju czy obaw. Wiele osób zastanawia się jednak nad tym, dlaczego właściwie odbija nam się po jedzeniu. Ma to swoje przyczyny – odbijanie po posiłku nie występuje bowiem bez powodu.

Odbijanie po posiłkach

Spożywanie posiłku sprawia, że do naszego żołądka, wraz z kęsami pożywienia, dostają się również pewne ilości powietrza. To, jak dużo powietrza dostanie się do żołądka, zależy od rodzaju pożywienia – na przykład, gazowane napoje z pewnością sprawią, że będzie go więcej. Większe ilości powietrza połykamy także wtedy, gdy jemy szybko, łapczywie, nie zwracając większej uwagi na staranne przeżuwanie kęsów.

Po posiłku zmniejsza się napięcie dolnego zwieracza przełyku, zwiększa się natomiast motoryka żołądka, a także napięcie jego ścian. To wszystko sprawia, że powietrze jest „odbijane”, dzięki czemu wydostaje się ono z naszego organizmu na zewnątrz.

Jak radzić sobie z odbijaniem po posiłkach?

Pomimo iż odbijanie po posiłkach jest w zupełności naturalnym objawem, jest ono niekiedy uciążliwe, nieprzyjemne i źle widziane w towarzystwie. Czy można sobie poradzić z tą przypadłością? Istnieje kilka sposobów, które mogą sprawić, iż odbijanie po posiłkach stanie się znacznie mniej uciążliwe:

Unikanie napojów gazowanych – to właśnie one bardzo często powodują nieprzyjemne objawy.

Spożywanie posiłków w niewielkich porcjach

Staranne przeżuwanie jedzenia – należy unikać jedzenia w pośpiechu

Zrezygnowanie z żucia gumy – podczas jej przeżuwania zawsze połykamy duże ilości powietrza

Unikanie czekolady, kakao i zawierających je potraw

Kiedy odbijanie po posiłku powinno nas zaniepokoić?

W niektórych sytuacjach wzmożone odbijanie po posiłkach może być objawem choroby – na przykład, jeśli towarzyszy mu ból w klatce piersiowej, może nawet być pierwszym objawem zawału serca! Jeśli nie możemy pozbyć się odbijania po posiłku, a towarzyszy mu zgaga, ból lub problemy żołądkowe, zdecydowanie warto odwiedzić lekarza.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Czym zajmuje się anestezjolog?

W związku z ogromnym zapotrzebowaniem ze strony pacjentów, a także niezliczoną ilością chorób, które trapią człowieka, powstała masa specjalizacji. Dzięki...

Zamknij