Bolesna kamica żółciowa

Jedną z najczęściej występujących chorób układu pokarmowego jest kamica żółciowa. Choroba objawia się tzw. kolką żółciową, tępym, ostrym skurczem, który łapie znienacka i trzyma przez kilka, a nawet kilkanaście godzin. Przyczyną są kamienie, które tworzą się w woreczku żółciowym.

Kamicę żółciową najczęściej zawdzięczamy złym nawykom żywieniowym, siedzącemu trybowi życia i stresowi, który towarzyszy nam na co dzień. Niewłaściwa dieta powoduje, że nie wszystkie składniki, dostarczane z pożywieniem, są trawione. Trudne do metabolizowania złogi odkładają się w wielu miejscach, także w woreczku żółciowym. Może ich tu być kilka, a może i kilkadziesiąt. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy, że mają kamice żółciową. Problem pojawia się wtedy, gdy kamienie zaczynają przesuwać się do przewodów żółciowych, powodując bolesne kolki. Wtedy zaczynamy wędrówkę po lekarzach w celu zdiagnozowania choroby i wyeliminowania jej przyczyny.

Pozbądź się kamieni

Jeśli bardzo często, szczególnie po zjedzeniu tłustych potraw, dopada Cię kolka żółciowa, wybierz się do gastrologa. Znajdziesz go np. w bazie lekarzy, gdzie bez problemu odnajdziesz  dobrego gastrologa z Twojej okolicy. Lekarz oceni poziom zaawansowania choroby i zaleci właściwy sposób leczenia. Czasem wystarczy leczenie farmakologiczne, jednak bywa i tak, że konieczny jest zabieg, przeprowadzany zwykle metodą laparoskopową. Za pomocą kilku dziurek w powłokach brzusznych chory pęcherzyk jest usuwany, a dolegliwości wyeliminowane. Po usunięciu pęcherzyka żółciowego trzeba jednak pamiętać o diecie, którą będziemy musieli stosować już zawsze.

7 komentarzy

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Depresja – problemy i leczenie

Poniedziałkowy poranek to dla wielu osób jeden z najtrudniejszych momentów w tygodniu – wówczas musimy zwlec się z łóżka i...

Zamknij