Jakie są zagrożenia grypy?

Co roku atakuje w okolicach października, a odpuszcza dopiero w marcu, a czasami później. Nie sposób wynaleźć przeciw niej skutecznej i uodporniającej na całe życie szczepionki, ponieważ wirus ją wywołujący mutuje się cały czas. Co rok mamy więc nową odmianę, wobec której podane dotychczas antygeny mogą pozostać obojętne.

Powikłania po grypie

Grypa, bo o niej mowa, jest chorobą zakaźną wywoływaną przez wirusa grypy, a raczej wiele wirusów (A, B i C). Przenosi się drogą kropelkową. Oznacza to, że możemy się nią zarazić, jeśli znajdziemy się w zasięgu kichającej osoby, która już jest chora.

To dość poważna jednostka chorobowa, ponieważ skala zachorowań przez nią wywoływana przybiera skalę epidemii. Przyczynia się do paraliżu służby zdrowia. Rodzi też koszty społeczne i finansowe. Może utrudnić funkcjonowanie firm, instytucji, szkół, ośrodków wychowawczych.

Jakie są objawy grypy? Bardzo przypominają przeziębienie, ale w przeciwieństwie do nich atakują wszystkie naraz i zdecydowanie. Ostry przebieg trwa zwykle 3-4 dni. Wówczas obserwuje się wysoką gorączką, dreszcze, ból mięśni i stawów, ogólne rozbicie, ból głowy, spadek apetytu.

Jakie są zagrożenia grypy? Można wymienić takie powikłania jak m.in.: zapalenie płuc i oskrzeli, zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie krtani, zapalenie zatok, zapalenie spojówek. Poza tym grypa może nasilić przebieg przewlekłych chorób układu oddechowego, czyli np. astmy oskrzelowej czy POChP.

 

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Rwa kulszowa jest konsekwencją powstania zwyrodnień kręgosłupa

Pojawiający się bez konkretnej przyczyny ból, który ciągnie się od stopy aż po lędźwiowy odcinek kręgosłupa, potrafi unieruchomić każdego. Korzonki,...

Zamknij